Відбулось засідання Кабінету Міністрів України, на якому обговорювались проблеми щодо подолання корупції, в тому числі в сфері судочинства та розглядались шляхи їх розв'язання. За результатами цього засідання Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про доцільність розробки Міністерством юстиції України відповідного законопроекту. Про те, яким чином законопроект може впливати на суддів та рівень корупції а судах, ми спілкуємося із головним юристом країни, Міністром юстиції України Миколою Оніщуком.
- Пане міністре, розкажіть про законопроект і які проблеми він дозволяє усунути? - Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізму добору суддів та притягнення їх до відповідальності" направлений, зокрема, на вдосконалення механізму притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та покращення ефективності функціонування цього інституту в цілому. Задля цього проектом пропонується розмежувати компетенцію існуючих на сьогодні кваліфікаційних комісій суддів щодо добору суддів та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності. З цією метою передбачається створення Дисциплінарної комісії суддів України як окремого, постійно діючого органу в системі судоустрою, функції якого зводитимуться виключно до вирішення питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.
- Наше суспільство, на жаль, звикло до того факту, що судді не несуть відповідальності за свої дії. Яким чином буде право вдосконалення» працювати ця комісія і як можна буде поскаржитися на того чи іншого суддю?
Перше. На відміну від нинішнього механізму притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, за яким право ініціювати розгляд такого питання належить лише уповноваженим законом суб'єктам, в тому числі Міністру юстиції проектом передбачається наділити таким правом кожного, кому відомі такі факти.
Друге. З метою забезпечення оперативності та ефективності роботи Дисциплінарної комісії проектом запроваджується інститут дисциплінарних інспекторів, які проводитимуть відповідні перевірки щодо фактів порушень суддями закону та здійснюватимуть всі процедурні дії для підготовки матеріалів на розгляд Комісії. Службу дисциплінарних інспекторів пропонується створити як урядовий орган, що діятиме при Міністерстві юстиції.
Третє. Розгляд дисциплінарної справи відбуватиметься на засадах зм
агальності подібно до судового розгляду, підчас якого заслуховуватиметься повідомлення дисциплінарного інспектора про результати здійснення перевірки, пояснення судді, щодо якого розглядалась справа, та (або) його представника, а також Інших заінтересованих осіб. У зв'язку з цим, Міністерством юстиції проводиться роз'яснювальна робота серед населення щодо підстав та порядку притягнення суддів до відповідальності. - Чим аргументується створення такої структури при Міністерстві юстиції? Чому не Міністерство внутрішніх справ? В даному випадку слід ви ходити з того, що Міністерство юстиції є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики. Фахівці Міністерства мають відповідні знання та досвіду роботі з кваліфікаційними комісіями суддів, підготовці подань щодо дисциплінарної відповідальності суддів. На Вашу думку, цього достатньо, щоб судді стали більш відповідальними і кваліфікованими? З точки зору відповідальності у поєднанні з уточненням підстав для цього - так. Якщо говорити про фаховість суддів, проект пропонує запровадити нову систему добору суддів, який полягатиме у складанні кандидатами на посаду судді кваліфікаційного іспиту у формі анонімного тестування та співбесіди. Варто зазначити, що незалежне тестування, запроваджене Міністерством юстиції минулого року для нотаріусів, повністю себе виправдало як спосіб боротьби з корупцією. Задля підвищення рівня підготовленості кандидатів на посаду судді до специфіки суддівської професії, особливо в практичних аспектах, проектом запроваджується обов'язкове проходження ними спеціалізованої професійної підготовки в Академії суддів України. Такий механізм існує в багатьох європейських країнах і показує доволі високу ефективність такої форми підготовки.
Подав І.Гаєцький,
начальник Пустомитівського районного
управління юстиції
|