У румунів, здається, є більше підстав для радості
Учора завершився багаторічний спір між Києвом і Бухарестом довкола континентального шельфу острова Зміїний. Від вирішення цього питання залежало, чи збільшиться виключна економічна зона України у Чорному морі, а також чи матиме наша держава право на розробку багатющих покладів нафти і газу, які знайдено у цьому районі. Міжнародний суд ООН у Гаазі одноголосно виніс вердикт у цій справі. МЗС України попередньо назвало його «об’єктивним», однак остаточну оцінку ще не виробило. У відомстві Володимира Огризка пояснили: рішення суду - це «надто глибокий і серйозний документ», який потребує детального аналізу юристів…
Така обережність наштовхує на думку, що Україна отримала менше від того, на що сподівалася. А хотіли ми, щоб Зміїний було визнано островом, а вже від нього вираховували територіальні води, в яких Україна могла б вести господарську діяльність. Румунія ж наполягала, що Зміїний - не острів, а непридатна для життя скеля, відтак її шельф має належати румунській стороні. Судячи з коментарів нашого зовнішньополітичного відомства, у Гаазі визнали Зміїний островом – з територіальним морем у 12 миль. Однак, як заявив заступник міністра закордонних справ Олександр Купчишин, суд не визнав острів «релевантною обставиною для збільшення виключної економічної зони України». Зрозуміліше висловився представник Румунії Герман Міхай: «Суд вирішив, що цей острів є досить маленьким для того, щоб його враховувати при визначенні делімітаційної лінії». Рішення суду в Румунії назвали «чесним».
У МЗС ще не знають, яка морська територія із запасами нафти і газу згідно із рішенням суду відійшла Україні. Але ще напередодні там заявили, що виконають рішення суду - яким би воно не було…
Довідка «ВЗ»
Острів Зміїний має площу трохи більше 20 гектарів, розташований у північно-західній частині Чорного моря, приблизно за 35 км від узбережжя, на схід від дельти Дунаю. Свою назву отримав від великої кількості водяних вужів, яких заносять сюди дунайські води. На острові зупиняється багато перелітних птахів, у прилеглих водах водиться майже півсотні видів риб. Колись острів входив до складу Римської імперії, Візантії, належав Туреччині, царській Росії, Румунії. Під час Другої світової війни перейшов до складу Радянського Союзу. За рішенням українського парламенту, на Зміїному створене селище Біле, яке належить до Одеської області. Тут живе півсотні громадян України, є поштове відділення, працює Інтернет, мобільний зв’язок. Є свій причал, фельдшерсько-акушерський пункт, споруджено чотири житлові будинки. Найбільші перспективи Зміїного пов’язують з енергоносіями, які залягають на морському дні…
На фото: Суперечка за цей острівець довела до Міжнародного суду ООН...
|